Ku chwale bogów i ludzi. Skarby z okolic Sanoka. Badania interdyscyplinarneKu chwale bogów i ludzi. Skarby z okolic Sanoka. Badania interdyscyplinarne

Celem projektu jest interdyscyplinarne opracowanie i opublikowanie unikatowych w skali środkowoeuropejskiej, pięciu nowo odkrytych przez przypadkowych znalazców w okolicach Sanoka, skarbów przedmiotów metalowych (czterech brązowych, jednego żelaznego), datowanych na epokę brązu i wczesną epokę żelaza. Wyjątkowość tych skarbów polega na tym, iż poza obecnością nietypowych przedmiotów, a także zachowanych elementów organicznych, znane są dokładne miejsca ich odkrycia, co pozwala na przeprowadzenie analizy miejsc złożenia depozytów w kontekście osadniczym. W ramach projektu przeprowadzone zostaną: konserwacja skarbów i częściowa rekonstrukcja naczyń ze skarbu z Zarszyna, nieinwazyjne badania geofizyczne w sąsiedztwie skarbu z Zarszyna, analiza stylistyczna wszystkich przedmiotów (łącznie 472), analizy specjalistyczne z zakresu badań metaloznawczych, szczątków organicznych i traseologii oraz analizy radiowęglowe. Rezultatem projektu będzie książka. Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań!