• Plenerowa wystawa związana z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II100. ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II. WSPOMNIENIA SANOCZAN

Od 18 maja 2020 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku dostępna będzie plenerowa wystawa związana z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Na 15 planszach obejrzeć będzie można fotografie ze wzruszających spotkań mieszkańców Sanoka i ziemi sanockiej z papieżem Polakiem. Będą też zdjęcia ukochanych miejsc Karola Wojtyły w Rudawce Rymanowskiej i Zagórzu; w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Nie zabraknie fotografii rozmaitych upamiętnień, którymi mieszkańcy Sanoka i okolic tamte chwile starają się przywołać i utrwalić. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zechciały udostępnić swoje archiwalia; często unikalne, wykonane przez siebie i po raz pierwszy publikowane fotografie. Dziękujemy też władzom Powiatu Sanockiego, które finansowo wsparły przygotowanie ekspozycji.

Pielgrzymka Nauczycieli zorganizowana przez Komisję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sanoku podczas audiencji u Ojca Świętego, Castel Gandolfo, sierpień 1990 r. Fot. Arturo Mari (archiwum Janiny Sadowskiej) Wręczenie aktu nadania Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Miasta Sanoka. Plac Św. Piotra na Watykanie, 29.11.2000 r. W składzie delegacji byli m.in. Edward Olejko, ks. Andrzej Skiba, Zbigniew Daszyk, ks. Antoni Szypuła, Jan Pawlik, Andrzej Bożydar Radwański, o. Stanisław Glista OFM conv. Ojciec Św. błogosławi Matkę Bożą Katyńska. Płaskorzeźbę wykonał Tomasz Płatek, na życzenie sanoczanina księdza prałata Peszkowskiego. Fot. z archiwum Fundacji Golgota Wschodu w Warszawie. Upamiętnienie 11 pobytów ks. Karola Wojtyły w Zagórzu (dworzec kolejowy). Fot. Dariusz Szuwalski
Ks. kard. Karol Wojtyła z przyjaciółmi podczas odpoczynku w Rudawce Rymanowskiej, sierpień 1978 r. (na dwa miesiące przed wyborem na papieża)   Strumień w Rudawce Rymanowskiej. Fot. Dariusz Szuwalski. „Zatoka lasu zstępuje w rytmie górskich potoków... / Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd...” (Jan Paweł II, Źródło, [w:] Tryptyk Rzymski, 2003 r.)  Pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku autorstwa Marka Maślańca i Agnieszki Świerzowicz,  którego inicjatorem powstania i fumatorem w 2011 r. był ks. prałat Adam Sudoł. Fot. Dariusz Szuwalski  Wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oo. Franciszkanów w Sanoku, w którym abp Karol Wojtyła 1.04.1966 r. odprawiał mszę św. koncelebrowaną. Informacja za: Ks. Adam Boniecki, Kalendarium życia Karola Wojtyły, wyd. ZNAK, Kraków 1983 r.