Inscenizacja odbicia infamisa Mikołaja Białoskórskiego  z sanockiego zamku w Roku Pańskim 1629Inscenizacja odbicia infamisa Mikołaja Białoskórskiego z sanockiego zamku w Roku Pańskim 1629

Jest Rok Pański 1629. Na tronie Rzeczypospolitej zasiada Zygmunt III z rodu Wazów, a na sanockim zamku rezyduje jego namiestnik, starosta Franciszek Mniszech, brat nieszczęsnej carycy Maryny, żony Dymitra Samozwańca. W lochu wieży tegoż zamku siedzi zaś Mikołaj Białoskórski, szlachcic, a zarazem łotr, grasant i infamis. Skazany na ścięcie czeka już kata, gdy tymczasem pod murami zamku pojawiają się jego kompanioni, żądając wydania hultaja.

Tak wygląda wstęp do inscenizacji historycznej, która rozpocznie się na dziedzińcu zamku sanockiego o godzinie 19.00 w sobotę, 22 sierpnia 2020 roku. Inscenizacja oparta na prawdziwych wydarzeniach została przygotowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, a udział w niej wezmą odtwórcy żywej historii z całej Polski.

Wcześniej już od godziny 18.00 będzie można posłuchać gawęd o największych awanturnikach i rębajłach ziemi sanockiej w XVII wieku, zobaczyć jak wyglądały stroje i uzbrojenie załogi zamku sanockiego w epoce polskich Sarmatów i zapoznać się z oporządzeniem zbója karpackiego - Tołhaja.

Po zakończeniu inscenizacji, około godziny 20.00, w obozie wojskowym na chętnych czekać będzie towarzysz pancerny, pod którego czujnym okiem będzie można spróbować swych umiejętności łuczniczych. Dodatkowo będzie można przekonać się czym różniły się stroje i uzbrojenie piechoty polskiej i cudzoziemskiej, jak działała broń czarnoprochowa i jak wyglądała musztra ochotników zgłaszających się do wojska. Ogromną atrakcją naszego widowiska będzie też prezentacja obsługi armaty polowej. Dla najmłodszych przewidziane są także zabawy szermiercze z doświadczonymi wiarusami. Serdecznie zapraszamy!

Inscenizacja odbicia infamisa Mikołaja Białoskórskiego  z sanockiego zamku w Roku Pańskim 1629Szczegółowy program wydarzenia:

18.00 Obozowisko historyczne cz. 1 (dziedziniec zamkowy):

- gawęda historyczna o najsłynniejszych awanturnikach, rębajłach i zbójnikach ziemi sanockiej
w XVII w.: Jacek Dydyński, Piotr Ramułt, bracia Rosińscy, Jerzy Krasicki to kilku z nich;

- prezentacja strojów i uzbrojenia załogi sanockiego zamku z XVII w.: towarzysz pancerny, hajduk, szlachcic;

- prezentacja stroju i uzbrojenia karpackiego rozbójnika – Beskidnika/Tołhaja.

19.00 Inscenizacja ataku żołnierzy Andrzeja Zborowskiego na zamek królewski w Sanoku
i odbicia uwięzionego tam Mikołaja Białoskórskiego.

20.00 Obozowisko historyczne cz. 2:

- warsztaty łucznicze dla widzów. Pod okiem towarzysza pancernego widzowie mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku historycznego do celu;

- prezentacja strojów i uzbrojenia z XVII w. Porównanie piechoty autoramentu narodowego (piechur polsko-węgierski) i cudzoziemskiego (muszkieter, pikinier)

- prezentacja obsługi broni czarnoprochowej (muszkietów) wraz z musztrą dla ochotników;

- prezentacja obsługi armaty polowej;

- prezentacja namiotu wojskowego i podstawowego sprzętu obozowego z XVII w.;

- zabawy szermiercze dla najmłodszych.

21.30 Zakończenie

Informacje organizacyjne:

Bilety w cenie 2 zł do nabycia w Kasie Muzeum Historycznego w Sanoku w dniu 21 sierpnia 2020 w godzinach od 10.00 do 17.00.

1 osoba może zakupić nie więcej niż 5 biletów wstępu.

Pierwszych 35 osób otrzyma bezpłatne wejściówki.

Liczba miejsc ograniczona - bilety płatne w cenie 2 zł dostępne są w liczbie 200 szt.

W przypadku większej liczby chętnych możliwe będzie wejście dla 150 osób po godz. 20.00 (po inscenizacji).

Każda z osób uczestnicząca w wydarzeniu zobowiązana będzie podać swoje dane osobowe przy wejściu na dziedziniec zamkowy w dniu udziału w wydarzeniu. Dane zostaną zniszczone po upływie 2 tygodni od dnia realizacji wydarzenia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19.06.2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii (Dz. U. z 2020 poz. 1066 ze zm.) uczestników wydarzenia obowiązuje zachowanie odległości 1,5 m, a w przypadku niemożności zachowania tej odległości – obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa Powyższe obowiązki związane z zachowaniem odległości oraz obowiązkiem zakrywania ust i nosa nie dotyczą uczestników z dziećmi poniżej 13 roku życia, osób uczestniczących wraz z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, uczestników z osobami nie mogącymi poruszać się samodzielnie, osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.