PIAST TOTAL WAR. WOJSKOWOŚĆ W POLSCE WCZESNOPIASTOWSKIEJ

„Piast Total War”. Muzeum Historyczne w Sanoku
17 lutego — 30 czerwca 2021

Wczesnośredniowieczne Królestwo Polskie swe korzenie ma w Wielkopolsce, gdzie najpóźniej w pierwszej połowie X wieku do władzy doszedł lokalny ród Piastów, który na drodze podboju wewnętrznego podporządkował sobie okoliczne plemiona. Wydarzenia te przetrwały w przekazanej przez Galla Anonima w początkach XII wieku legendzie rodowej, wedle której syn Piasta – Siemowit – miał doprowadzić do obalenia ze stolca książęcego w Gnieźnie okrutnego Popiela. Ile jest w tym prawdy a ile legendy, nie wiadomo, ale faktem jest, iż w połowie X wieku Piastowie są już na tyle potężni, iż rozpoczynają militarną ekspansję poza Wielkopolskę, paląc stare grody plemienne i budując w ich miejsce swoje. Ekspansja ta doprowadza – już za rządów księcia Mieszka I – do pierwszych konfliktów z zachodnimi sąsiadami – plemionami wieleckimi, wspomaganymi przez możnowładców niemieckich. Wielkość tego władcy ukazuje fakt, iż swemu synowi, Bolesławowi, zwanemu później Chrobrym pozostawia w spadku kraj, który swym kształtem przypomina dzisiejszą Polskę. Ambitny Bolesław kontynuuje politykę ojca, podbijając m.in. Grody Czerwieńskie, a jego ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej podkreśla fakt uzyskania korony królewskiej w 1025 roku. Zalet militarnych nie można odmówić również potomkom Bolesława i jego imiennikom o przydomkach Śmiały i Krzywousty. Niestety, po śmierci tego ostatniego w 1138 roku dochodzi do rozdrobnienia dzielnicowego Polski Piastowskiej, co wiąże się również ze znacznym jej osłabieniem w stosunku do sąsiadów.

Sukcesy pierwszych książąt i królów polskich oparte były głównie na doskonale zorganizowanych oddziałach zbrojnych, zarówno opartej na możnych konnej drużynie, jak i złożonym z ludzi niższego stanu pospolitym ruszeniu. Wojna była we krwi ówczesnych mężów, którzy szkolili się we władaniu bronią od najmłodszych lat i właściwie się z nią nie rozstawali, często zabierając ją do grobu. Niniejsza wystawa ma na celu ukazać Państwu jak wielka była różnorodność uzbrojenia wojów wczesnopiastowskich, jak precyzyjnie i doskonale technicznie wykonane przedmioty zadające śmierć i przed nią chroniące, jaką wagę przykładano do podkreślenia jej wyjątkowości, pokrywając jej powierzchnię bogatymi zdobieniami. Zatytułowana została „Piast Total War” i tytuł ten doskonale ukazuje ówczesną rzeczywistość – czasy niekończących się wojen, najazdów, oblężeń, grabieży i łun nad wioskami i grodami. Nawiązanie do popularnej gry komputerowej jest nieprzypadkowe. To w jej średniowiecznej wersji – „Medieval Total War” – wcielamy się w wodza, którego zadaniem jest poszerzenie swego władztwa poprzez formowanie oddziałów i toczenie bitew. My chcemy jednak oderwać Was od ekranów komputerów i zaprosić do zetknięcia się z prawdziwą historią.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze.

Bilet wstępu wyłącznie na wystawę czasową PIAST TOTAL WAR – 3 zł
Wystawę PIAST TOTAL WAR można też zwiedzić po wykupieniu biletu wstępu na wszystkie ekspozycje muzealne:

Piast Total War, Muzeum Historyczne w Sanoku, 17 lutego — 30 czerwca 2021. Fot. Dariusz Szuwalski Piast Total War, Muzeum Historyczne w Sanoku, 17 lutego — 30 czerwca 2021. Fot. Dariusz Szuwalski Piast Total War, Muzeum Historyczne w Sanoku, 17 lutego — 30 czerwca 2021. Fot. Dariusz Szuwalski Piast Total War, Muzeum Historyczne w Sanoku, 17 lutego — 30 czerwca 2021. Fot. Dariusz Szuwalski