Realizacjib_175_0_16777215_00_images_stories_Beksinski_bexa_rzezba_ZAA,_1963.jpgi rzeźbiarskich w twórczości Zdzisława Beksińskiego, w porównaniu z jego bogatym dorobkiem malarskim czy rysunkowym, było stosunkowo niewiele. Artysta stale podkreślał, że nie wynikało to z braku zainteresowania tego typu twórczościę (wręcz przeciwnie), jednak zawsze było wynikiem ograniczeń przestrzennych i braku odpowiednich ku temu warunków. W połowie lat 50. powstały pierwsze dzieła, dzięki którym Beksiński zaistniał w sztuce polskiej - obrazy-reliefy tworzone w duchu abstrakcji aluzyjnej. Wchodzęc w dominujęcy nurt abstrakcji, artysta kreował swoje dzieła we właściwy sobie, niezależny sposób. Prawie równocześnie z tymi niezwykle interesujęcymi, wielopłaszczyznowymi abstrakcyjnymi pracami, których pokaźny zbiór artysta wyjeżdżajęc z Sanoka przekazał Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, powstawały w latach 60. figuratywne rzeźby o literackich tytułach. W zbiorach sanockiego Muzeum, oprócz dużego rozmiaru figuratywnej rzeźby Hamlet, znajduje się interesujęcy cykl głów z patynowanego gipsu, przypominajęcych nieco swym nieregularnym kształtem podziurawione licznymi otworami czaszki.

Artysta urozmaicajęc gładkę powierzchnię materii, posłużył się w tych pracach formę negatywnę zaczerpniętę z inspiracji pracami Henry’ego Moore’a. To rzeźba, która wchodzi w dialog z przestrzenię, wypełnia ję, równocześnie wchłaniajęc w głęb siebie. W zbiorach muzealnych znajduje się także kilka metalowych reliefów, korespondujęcych kompozycyjnie z równocześnie wykonywanymi w latach 60. rysunkami. Prace te przedstawiaję ukazane w układzie en face uproszczone twarze, których elementy składowe - oczy, usta i nos, podlegaję zwielokrotnieniu. Twórczość abstrakcyjna Beksińskiego, będęca odpowiedzię na zarysowujęce się ówcześnie tendencje w sztuce europejskiej, należy do najciekawszych zjawisk rodzęcej się wówczas awangardy. Niezwykła oryginalność poszukiwań, a także talent twórcy zaowocowały propozycję półrocznego stypendium w Stanach Zjednoczonych, skierowanę od strony ówczesnego prezesa AICA i dyrektora Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, z której artysta nie skorzystał. Niewętpliwie ta niewielka liczebnie, jednak wybitna twórczość rzeźbiarska, obok obrazów-reliefów, również przyczyniła się do tego, że Beksiński jawi się jako jeden z najbardziej interesujęcych artystów awangardowych przełomu lat 50. i 60.

Dorota Szomko-Osękowska

 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

 

 

Informacje podstawowe

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do sanockiego zamku podczas długiego majowego weekendu. W dniach: 29 i 30 kwietnia oraz 1, 2 i 3 maja wszystkie ekspozycje czynne będą od 9:00 do 17:00. Dnia 8 maja wystawy na zamku będą nieczynne.

 

Godziny otwarcia:

od 1 kwietnia do 31 października

pon. 8:00 - 12:00
wt. 9:00 - 17:00
śr. 9:00 - 17:00
czw. 9:00 - 17:00
pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 17:00
niedz. 9:00 - 17:00

 

od 2 listopada do 31 marca

pon. 8:00 - 12:00
wt. 9:00 - 17:00
śr. 9:00 - 17:00
czw. 9:00 - 15:00
pt. 9:00 - 15:00
sob. 9:00 - 15:00
niedz. 9:00 - 15:00

 

Bilety:
normalne - 15 zł
ulgowe - 11 zł
rodzinne - 43 zł
przewodnik w języku polskim - 50 zł
przewodnik w języku angielskim, francuskim lub niemieckim - 65 zł
(po wcześniejszym ustaleniu w kasie
lub tel. + 48 13 46 306 09 wew. 35)

 

W muzeum funkcjonuje winda i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

AUDIODESKRYPCJA
Nagrania z opisem wybranych dzieł z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku – dostosowanym dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących do odsłuchania tutaj...

 

© Muzeum Historyczne w Sanoku jest wyłącznym posiadaczem praw autorskich do dzieł Zdzisława Beksińskiego

 

Zapraszamy na wirtualny spacer po zamkowych ekspozycjach w Mapach Google


JAK DO NAS DOJECHAĆ? GDZIE SPAĆ?... Więcej 
o możliwościach dojazdu i zakwaterowania

Wydarzenia

Historia zamku

Polecamy

 

Katalog zbiorĂłw muzeum w Sanoku

 

 

 

 

 

Przyłącz się do akcji KOCHAM KOLEJ i BIESZCZADZKI ŻACZEK Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku postanowił obniżyć ceny biletów za wstęp do Muzeum dla osób podróżujących koleją relacji Jasło-Komańcza oraz Rzeszów-Komańcza, w sposób następujący:

9 zł bilet normalny
6 zł bilet ulgowy
Do ulgi uprawnione są osoby, które w Kasie Muzeum okażą bilet kolejowy ważny w tym samym dniu, w którym osoby te zamierzają odwiedzić Muzeum
POLECAMY PODRÓŻ KOLEJĄ I SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO NASZEGO MUZEUM!
Muzeum Historyczne w Sanoku też KOCHA KOLEJ!  

więcej...

 

Rezerwacja apartamentów i hoteli w pobliżu Muzeum Historycznego w Sanoku w serwisie turystycznym TripAdvisor

 

 

 

Jeśli szukasz hoteli w pobliżu Muzeum Historycznego w Sanoku sprawdź także HotelsCombined