Muzeum Historyczne w Sanoku
ma zaszczyt zaprosić Państwa
do obejrzenia litografii
wybitnego katalońskiego artysty
JOANA MIRÓ
Tę wyjątkową wystawę prac graficznych Joana Miró, który zyskał międzynarodową sławę jako malarz, rzeźbiarz i ceramik – będzie można oglądać na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku od 30 kwietnia (środa) do 25 maja 2025 roku.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historyczne w Sanoku
Miejska Biblioteka Publiczna
Wydawnictwo Libra
zapraszają na promocję książki
Emilii Słuszkiewicz
SANOK
Od Franciszka Józefa do Gomułki
Dziennik i wspomnienia
Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, 8 maja 2025, godz. 17:00
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele rodziny autorki Emilii Słuszkiewicz – dr Hanna Libura i Andrzej Szczepkowski.
Hanna Libura – wnuczka Maksymiliana Słuszkiewicza, ostatniego burmistrza Sanoka w II RP – opowie o dziennikach i wspomnieniach Emilii Słuszkiewicz, prezentując fotografie z książki.
Od wydawcy:
„Sanok. Od Franciszka Józefa do Gomułki. Wspomnienia i dziennik” Emilii Słuszkiewicz to obszerne wydanie, zawierające opracowane redakcyjnie, opatrzone przypisami, wspomnienia z czasów galicyjskich, I wojny światowej, międzywojnia, dzienniki z lat II wojny światowej oraz wybór wspomnień z okresu PRL-u, które zostało wzbogacone o ponad 150 fotografii, w tym wiele nigdy wcześniej niepublikowanych.
Emilia Słuszkiewicz (1888–1982) pochodziła z rodziny rzemieślniczej od dawna związanej z Sanokiem. Jej ojciec, Michał Słuszkiewicz, był burmistrzem miasta w latach 1920–1924, natomiast brat, Maksymilian, pełnił tę funkcję jako ostatni sanocki burmistrz II Rzeczypospolitej. Dobrze wykształcona, wyemancypowana, o poglądach narodowych, bystra obserwatorka codzienności. Społeczniczka i harcerka, całe swoje życie zawodowe związała z nauczycielstwem.
Z chwilą wybuchu II wojny światowej chwyta za pióro i prowadzi dziennik czasu wojny, której końcową cezurą dla Sanoka jest nie 1945 rok, ale wiosna roku 1947 i początek akcji „Wisła”. Pożoga wojenna niszczy świat dawnych wartości i relacji społecznych. Emilia zapisuje te zmiany z niebywałą wrażliwością, przedstawia postawy inteligentki w czasach próby. Pisanie dziennika kontynuuje do początku lat sześćdziesiątych, dając w nim smutny obraz przejmowania władzy przez komunistów, ale też heroicznego oporu społecznego sanoczan.
Swoje dzieciństwo i młodość, przypadające na czasy galicyjskie, okres I wojny światowej i międzywojnia, zawiera w pisanych już u schyłku życia wspomnieniach, w których, nie stroniąc od ostrych, niekiedy kontrowersyjnych, opinii, odmalowuje stosunki narodowościowe w małym, wieloetnicznym miasteczku. Na tle światowych wydarzeń otrzymujemy barwny zapis obyczajów, życiowych tragedii, ale i radości dnia codziennego.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Libra PL.
Na spotkaniu autorskim będzie możliwość zakupu publikacji w promocyjnej cenie.
Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa
Jana Szczepkowskiego
MIEJSCE POZA CZASEM
Podziemia Zamku Królewskiego w Sanoku, 25 kwietnia, godz. 19:00
Wystawa czynna w dniach 25 kwietnia – 25 maja 2025
JAN SZCZEPKOWSKI
Urodzony w 1975 roku w Sanoku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie na kierunku Snycerstwo. W latach 1998-2003 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na Wydziale Malarstwa. Warsztat zdobywał w pracowniach malarstwa: prof. Jacka Waltosia (dyplom) i prof. Grzegorza Bednarskiego, pracowni rysunku prof. Janusza Orbitowskiego oraz pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Aktualnie wykłada w autorskiej pracowni na Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej.
Obrazy Jana Szczepkowskiego znajdują się w zborach Muzeum Historycznego w Sanoku, galeriach państwowych, kolekcjach prywatnych w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie,
Muzeum Historyczne w Sanoku
oraz Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
zapraszają na wykład poświęcony
85. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ
W programie:
• Wykład Katarzyny Kyc (IPN Rzeszów) – „Zbrodnia katyńska”
• Pokaz filmu „Wybraniec bogów” – o tragicznym losie genialnego polskiego matematyka Józefa Marcinkiewicza
Patronat honorowy Starosty Powiatu Sanockiego
Aula Centrum Sportowo-Dydaktycznego Uczelni Państwowej
im. Jana Grodka w Sanoku, 11 kwietnia 2025, godz. 11:00
Muzeum Historyczne w Sanoku
serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy
Klubu Fotografików Sanockich
IMPRESJE ZAMKOWE
6 marca 2025, godz. 17:30, poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku
Wystawa czynna będzie do 6 kwietnia 2025
KLUB FOTOGRAFIKÓW SANOCKICH
Jako grupa nieformalna zaistnieliśmy 1 marca 2004 r., prezentując pierwszą wspólną wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Okazją do konfrontacji artystycznej są coroczne wystawy w Osiedlowym Domu Kultury Puchatek i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku – to nasze święto i kultywowana tradycja. Aktualnie działamy w ramach Osiedlowego Domu Kultury Puchatek Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Dotychczas prezentowaliśmy nasze fotografie na 32 wystawach – m.in. w Galerii BWA w Sanoku, Galerii Iwonicza Zdroju, Strzyżowskim Domu Kultury, Bieszczadzkim Domu Kultury, RCKP w Krośnie, Zagórskim Foresterium oraz w Stropkovie na Słowacji. Oto niektóre tytuły naszych wystaw: Portret, Impresje, W dolinie Sanu, Fragmenty, Brzmienie ciszy, Wspomnienie, Przemijanie, Genius loci, Za klasztorną bramą, Przenikanie, Dostrzeżone. Niewidziane.
Członkowie klubu biorą udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz konkursach fotograficznych. Każdego roku uczestniczymy w Międzynarodowym Plenerze Miast Partnerskich Sanoka. Kilkakrotnie braliśmy udział w Konfrontacjach Fotograficznych w WDK w Rzeszowie.
Każdy z nas rozumie fotografię „po swojemu” – zachowujemy odrębność i szanujemy nawzajem swoje dokonania. Fotografia – to inny dla każdego świat. Dzięki fotografii pokazujemy, jak go postrzegamy i co w nim nas fascynuje. Utrwalamy momenty zachwytu – piękne i ważne.
Obecny skład grupy: Wacław Kozioł, Dorota Stafij, Marian Kraczkowski, Maria Kępa, Barbara Czernek, Jolanta Mazur-Fedak, Janusz Kaszycki, Jacek Lipiński, Agata Skowrońska-Wydrzyńska.
Maria Kępa
Muzeum Historyczne w Sanoku
serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy
MARIAN WALDEMAR KUCZMA ● OBRAZ. KOLOR MATERII
7 marca 2025, godz. 17:00, poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku
Wystawa czynna będzie do 27 kwietnia 2025
MARIAN WALDEMAR KUCZMA
Urodził się 24 listopada 1967 r. w Sanoku. W latach 1983-1988 kształcił się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Miejscu Piastowym. W latach 1988-1993 studiował Malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w pracowni Malarstwa profesora Józefa Hałasa oraz w pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce profesora Mieczysława Zdanowicza. W 1994 r. zatrudniony został w macierzystej Uczelni na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa i rysunku profesora Nicola Nascowa. W 1999 r. uzyskał kwalifikacje I stopnia i tytuł naukowy doktora, a w 2009 r. na podstawie pracy „Podróż do źródeł doznań” uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2011 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2021 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Brał udział w ponad 190 zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą oraz w 60 wystawach indywidualnych.
NAGRODY ● WYRÓŻNIENIA ● STYPENDIA:
— Grand Prix – IV Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje ’93”, Galeria Sztuki, Legnica 1994
— Nagroda Zarządu Okręgu Polskich Artystów Plastyków w Krajowym Konkursie Malarstwa Młodych im. E. Gepperta, Wrocław 1996
— Wyróżnienie w Krajowym Konkursie Malarstwa Młodych im. E. Gepperta, Wrocław 1996
— Nagroda XVII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 1998
— Stypendium Artystyczne Margarete Kappler Künstlerhaus Altes Rathaus Obermusbach, Niemcy 2000
— Nagroda ZPAP Okręg Wrocławski, Dolnośląskie Wystawy Sztuki „Malarstwo 2004”, Wrocław 2004
— I Nagroda XX Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2004
— Grand Prix, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Międzynarodowym Triennale Malarstwa „Srebrny Czworokąt”, Przemyśl 2009
— Stypendium Artystyczne Petera & Heidi Kenez, San Francisco, USA 2009
— Nagroda Roku za Najlepszą Wystawę 2010, Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, 2011
— Nominacja do Nagrody Roku ZPAP, 2019
— Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, 2022
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Muzeum Historyczne w Sanoku
i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Ziemia Sanocka”
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy
KINGA BUDAKOWSKA ‒ TRZY POZIOMY
WYSTAWA FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ
15 lutego 2025, godz. 11:30 (sobota), Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku
Wystawa będzie czynna do 14 marca 2025 w Salach im. Wiesława Banacha w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku
KINGA BUDAKOWSKA
Absolwentka Wydziału Humanistycznego UWM oraz Wydziały Filologicznego UG.
Miłośniczka eksploracji piękna ziemi, sztuki i antropologii.
Podróżniczka ‒ odwiedzone 83 kraje na 6 kontynentach.
Wystawa „Trzy poziomy“ jest zgłębieniem toposu homo viator. Przedstawione prace stanowią efekt podróży poprzez ekstremalne obszary ziemi od najwyższych gór, poprzez pustynie aż po kaniony, będące wnętrzem ziemi.
„Trzy poziomy” w ujęciu geograficznym ukazują przestrzenie krańcowe, miejsca, gdzie zanika ego, a możliwa staje się podróż w głąb siebie oraz do uniwersalnych wartości. Obrazy obszarów, będących przyrodniczym dziedzictwem Ziemi są symbolem metafizycznej wędrówki łączącej wysiłek, zmęczenie i zachwyt.
Trójdzielna figura znaczeniowa jest głęboko zakorzeniona w duchowości zarówno chrześcijańskiej, konfucjańskiej, czy buddyjskiej. Przedstawiony tryptyk o ziemi może być zatem interpretowany jako historia zmagań człowieka z dążeniu do harmonii.
Trzy poziomy, trzy kontynenty, trzy żywioły, trzy podróże układające się w jedna wędrówkę po mandali ludzkiego życia do akceptacji, spokoju i miłości.
Muzeum Historyczne w Sanoku, Powiat Sanocki, Wydawnictwo M i Podkarpacka Historia
serdecznie zapraszają na promocję książki Zuzanny Orlińskiej
SONKA. ZMIERZCH JAGIEŁŁY
W wydarzeniu udział wezmą: autorka powieściopisarka Zuzanna Orlińska
oraz prof. dr hab. Bożena Czwojdrak (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku,
8 lutego (sobota), godz. 11:00