Muzeum Historyczne w Sanoku i Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka
zapraszają na wernisaż wystawy grafiki
Tyrsusa Wenhrynowicza, Zbigniewa Osenkowskiego i Gabrieli Gorączko
TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY
20 września, godz. 17:00, poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku
Wystawa czynna do 20 września do 20 grudnia 2024
WYSTAWA „TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY”
Wystawa czasowa grafiki „Trzy dusze jednej prasy”, którą prezentujemy w salach sanockiego Zamku, oraz wystawa exlibrysów Tyrsusa Wenhrynowicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej pokazuje trzy różne postacie i trzy różne pokolenia osób związanych z Sanokiem. Klamrą spinającą tę barwną, uzdolnioną trójkę jest przede wszystkim zamiłowanie do artystycznej i użytkowej grafiki oraz... przekazywana z pokolenia na pokolenie prasa drukarska, na której powstawały ich wspaniałe prace. Śp. Tyrsus Wenhrynowicz (1924-2005), Zbigniew Osenkowski (1943) oraz Gabriela Gorączko (1993) – artyści, graficy, malarze –są autorami pokaźnej, wielowymiarowej, bogatej wystawy, na której pokazujemy esencję ich dorobku twórczego. Ważną kwestią, która wydaje się mocno zakorzeniona w twórczości wymienionych artystów, jest afirmacja, umiłowanie krainy, w której żyli, mieszkali bądź o którą otarli się w jakimś fragmencie swojego życia. Tereny wielokulturowej południowo-wschodniej części Polski, dawnej Łemkowszczyzny, a więc obszaru Karpat i Beskidu, są najczęstszym tematem ich twórczości. Zielone wzgórza i rozległe połoniny oraz materialne dziedzictwo, które pozostawili po sobie Łemkowie czy Bojkowie pod postacią drewnianych cerkwi, barwne i metafizyczne ikony z ich wnętrz – klimat regionalnego folkloru, zwyczajowości i tradycji – są często powielanymi motywami ich prac.
Katarzyna Winnicka
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
oraz Muzeum Historyczne w Sanoku
zapraszają na sesję popularnonaukową
w 85. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę
WRZESIEŃ 1939 NA PODKARPACIU
Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, 20.09.2024 r., godz.11:00
Program:
‒ dr Piotr Chmielowiec (IPN Rzeszów), Wrzesień 1939 r. na Podkarpaciu
‒ mgr Andrzej Romaniak, (MH Sanok), Wrzesień 1939 r. w Sanoku
‒ dr Tomasz Breza (IPN Rzeszów), Ofiary nalotów Luftwaffe w zachodniej części województwa lwowskiego we wrześniu 1939 r. Próba określenia skali i charakteru strat
‒ dr Łukasz Chrobak (IPN Rzeszów), Ppor. rez. inż. Józef Ostaszewski, ziemianin z Klimkówki ‒ szlak bojowy we wrześniu 1939 r.
Muzeum Historyczne w Sanoku i Fundacja Golgota Wschodu
JANUSZ SZUBER ‒ PRÓBUJĘ BYĆ (REKONSTRUKCJA MIEJSCA) ‒ WYSTAWA NA PODDASZU ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W SANOKU
Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zapraszają na wystawę poświęconą Januszowi Szuberowi ‒ wybitnemu polskiemu poecie z Sanoka. Na poddaszu Zamku Królewskiego obejrzeć można liczne pamiątki po zmarłym w 2020 roku mistrzu słowa ‒ m.in. wydania tomów poezji autora, rękopisy, liczne fotografie, wybrane dzieła z domowej biblioteczki a nawet meble z jego ostatniego mieszkania przy sanockim Rynku. Ciekawym dopełnieniem ekspozycji są obrazy Fryderyka Pautscha i Stefana Filipkiewicza z okresu międzywojennego ‒ z rodzinnej kolekcji poety oraz bogaty zbiór rysunków, grafik i obrazów podarowanych przez zaprzyjaźnionych z nim artystów: Leszka Rózgę, Henryka Wańka i Stanisława Białogłowicza. Wystawę dostępną do 22 września br. zaaranżował Wiesław Banach ‒ były dyrektor naszego muzeum i przyjaciel Janusza Szubera. Serdecznie zapraszamy!
Janusz Szuber urodził się 10 grudnia 1947 w Sanoku. Był autorem 30 tomów poezji i laureatem wielu nagród. Jego utwory przetłumaczono na co najmniej 15 języków. Publikował w „Tygodniku Sanockim”, „Głosie Ziemi Sanockiej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Kulturze”, „Sycynie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie” „Twórczości”, „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Zeszytach Literackich”, „Akcencie, „Rzeczpospolitej”, „Voix d’encre”, „Archipel”, „Le Poligraphe”, „Books in Canada”, „Die Horen”, „The New Yorker”. Był też redaktorem zeszytów „Acta Pancoviana” i naszego muzealnego periodyku „Impresje muzealne”. Otrzymał także zaproszenie do Rady Muzeum Historycznego w Sanoku. W latach 90. został członkiem oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie oraz PEN Clubu (w roku 2000). Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka (w roku 2017), a także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury za rok 2019. W lipcu 2020 r. Marszałek Województwa Podkarpackiego, za całokształt działalności w dziedzinie twórczości literackiej, przyznał Januszowi Szuberowi nagrodę „Artystyczny Znak Podkarpacia”. Wybitny polski poeta i sanoczanin był wielkim przyjacielem Muzeum Historycznego w Sanoku. Od lat młodzieńczych zmagał się z postępująca chorobą stawów i niepełnosprawnością. Zmarł rankiem 1 listopada 2020 r. w wieku 72 lat w szpitalu w Lesku. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.
Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na wernisaż wystawy
EWA MICHAŁOWICZ-SMARZEWSKA
AUTOREFLEKSJA • WYSTAWA MALARSTWA
26 lipca 2024, godz. 17:00
Wystawa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku będzie czynna od 26 lipca do 1 września 2024
Ewa Michałowicz-Smarzewska urodziła się w 1971 r. we Włodawie. Obecnie mieszka w Sanoku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Żukowskiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem portretowym i rysunkiem. Należy do ZPAP w Rzeszowie.
Wystawy zbiorowe:
1995 – Warschauer Begegnungen, VHS Kreuzberg, Berlin
2015 – Wystawa absolwentów i nauczycieli z okazji Jubileuszu szkoły, Synagoga w Zamościu
2016 – Malarstwo, Centrum Kultury SM Autosan
2017 – Biennale ZPAP, BWA Rzeszów
2018 – XVI Międzynarodowy Plener Malarsko-Fotograficzny, ODK Puchatek Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sanoku
2019 – Biennale ZPAP, BWA Rzeszów
2019 – Miasteczko, BWA Sanok
2021 – Obraz, grafika, rysunek, rzeźba 2021 (wystawa pokonkursowa), BWA Rzeszów
2023 – Biennale ZPAP, BWA Rzeszów,
2023 – 3 kobiety, Lorencówka w Sanoku
2023 – Obraz, rysunek, grafika, rzeźba roku 2022/2023, BWA Rzeszów (Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa)
2024 – Dar, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku
Wystawy indywidualne:
2004 – Portrety, Włodawski Dom Kultury
2005 – Malarstwo, Muzeum Historyczne w Sanoku
2015 – Rysunek, Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku
2015 – Malarstwo, Centrum Kultury Autosan w Sanoku
2017 – Pomiędzy. Malarstwo, Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku
2022 – Czego nie widać, Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu
2023 – Biologiczna strona życia. Rysunek, Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu
2024 – Cykl życia. Rysunek, Interpiano w Sanoku
AKCJA „POCIĄG DO KULTURY”
BEZPŁATNE BILETY DO MUZEUM HISTORYCZNEGO W SANOKU
DLA PASAŻERÓW WEEKENDOWEGO POCIĄGU RELACJI RZESZÓW – MEDZILABORCE – RZESZÓW
Muzeum Historyczne w Sanoku włącza się do akcji „Pociąg do kultury” zorganizowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, a realizowanej przez operatora Przewozy Regionalne sp. z .o.o.
Dzięki temu przedsięwzięciu pasażerowie weekendowego pociągu relacji Rzeszów-Medzilaborce-Rzeszów w okresie wakacyjnym, aż do 02 października 2024 mają możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Muzeum Historycznego w Sanoku, jak też kilku innych muzeów na Podkarpaciu.
Bilet na pociąg relacji Rzeszów-Medzilaborce-Rzeszów okazany w kasie Muzeum w terminie 3 dni od daty przejazdu upoważnia do nieodpłatnego zwiedzania ekspozycji Muzeum Historycznego w Sanoku.
Wystarczy zakupić bilet na pociąg na dowolnej trasie Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów, aby skorzystać z możliwości nieodpłatnego zwiedzania Muzeum. Oferta skierowana jest zarówno do mieszkańców Podkarpacia, jak i turystów odwiedzających nasz piękny region. Informacje o datach, godzinach odjazdu pociągu z poszczególnych stacji dostępne są na stronie https://bilety.polregio.pl lub bezpośrednio na stacjach kolejowych. Bilety do nabycia również w pociągu (biletomat) lub u konduktorów pociągu.
Bilety należy zachować do okazania w kasie Muzeum.
Pociąg zatrzymuje się na stacjach:
Rzeszów Główny – Boguchwała – Strzyżów nad Wisłokiem – Jasło – Tarnowiec – Jedlicze – Krosno – Krosno Miasto – Targowiska – Wróblik Szlachecki – Besko – Sanok Miasto – Sanok – Zagórz – Tarnawa Dolna – Czaszyn – Morochów – Mokre Małopolskie – Wysoczany – Szczawne Kulaszne – Rzepedź – Komańcza Letnisko – Komańcza – Nowy Łupków – Łupków – Medzilaborce Mesto – Medzilaborce.
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty w ramach akcji „Pociąg do kultury” i odwiedzenia Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie czekają na Państwa perły naszych ekspozycji. Zapewniamy niezapomniane doznania obcowania ze sztuką i dziedzictwem naszego regionu!
PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT OBRAZÓW ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
Od 2 lipca 2024 roku Muzeum Historyczne w Sanoku wraz ze studiem Polyrain wznawia projekcje De Profundis – które jest multimedialnym doświadczeniem, pozwalającym wniknąć w świat obrazów Zdzisława Beksińskiego, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości.
Wizualizacja, umożliwia odbycie trójwymiarowej, immersyjnej podróży przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego przy wykorzystaniu okularów Oculus Rift oraz HTC Vive. Interpretacje obrazów malarza w wirtualnej Rzeczywistości, nie tylko odwzorowują pełne niepokoju, surrealistyczne światyznane z dzieł artysty ale również ożywiają je, sprawiając, iż reagują na obecność zwiedzającego. Spacerowi towarzyszy ambientowa muzyka oraz dźwięki otoczenia, pogłębiające wrażenie przeniesienia do przestrzeni obrazu.
Cena biletu: 19 zł
Serdecznie zapraszamy!
WEEKEND Z KULTURĄ
(14-16.06.2024)
Piątek 14.06
Galeria o Smaku Kawy „Interpiano” (Deptak)
Godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą, pisarzem i dziennikarzem
Młodzieżowy Dom Kultury
Godz. 18.00 – „Biesiada muzyczna”
Muzeum Historyczne (sala gobelinowa)
Godz. 19.00 – Bajki dla dorosłych -Teatr BWA, gościnnie Maciej Harna (pokaz premierowy)
Sanocki Rynek
Godz. 21.00 - Teatr Akt (Warszawa) „ Ja Gore” - spektakl plenerowy
(w razie ciągłych opadów deszczu spektakl nie odbędą się)
Otwarta Pracownia 37,1 (ul. Kościuszki 15)
Godz. 22.00 – wernisaż wystawy „Schody w nocy vol. 2”
Daniel Białowąs, Anna Białowąs, Tomek Mistak, Sylwester Stabryła, Jan Szczepkowski, Szymon Szczepkowski /muzyka: AcidPoint [Altercase / Kraków] Chemiboy [Altercase /Sanok]
Sobota 15.06
Godz. 14.00 – Urban Sketchers Sanok - warsztaty miejskiego szkicowania, spotkanie koło ławeczki Szwejka (deptak) w razie niepogody w Muzeum Historycznym przy wejściu głównym.
Galeria o Smaku Kawy „Interpiano” (Deptak)
Godz. 16.00 – wernisaż wystawy „Płaszczyzny dialogu”
Arkadiusz Andrejkow, Małgorzata Biega-Węgrzyn, Sebastian Brożyna, Gabryjela Gorączko, Renata Gorączko, Jolanta Jastrzębska - Jakiel, Oksana Kulczycka, Anna Maria Pilszak, Joanna Szostak, Damian Ziemlewicz
wystawa trwa do 12.07.24r.
Galeria o Smaku Kawy „Interpiano” (Deptak)
Godz. 16.30 – koncert Państwowa Szkoła Muzyczna solo i w duecie
Kawiarnia Relaxsowa (Deptak - Arkady)
Godz. 18.00 – wernisaż wystawy Klubu Plastyka
Monika Gembalik, Katarzyna Mrozek, Anna Pasztor, Anna Łakus, Natalia Winnicka, Małgorzata Terlecka, Małgorzata Patronik, Maria Winiarczyk, Halina Szpyrka
wystawa trwa do 12.07.24r.
Młodzieżowy Dom Kultury
Godz. 19.00 – Potańcówka na Placu. Św. Michała
Muzeum Historyczne (sala gobelinowa)
Godz. 20.00 - Impro Teatr Bezczelny – „Wieczór Komedii improwizowanej” (Lublin)
Niedziela 16.06
Muzeum Historyczne (dziedziniec)
Godz. 12.00 – blok warsztatów artystycznych dla dzieci i opiekunów
· Stanowisko Muzeum Budownictwa Ludowego:
warsztaty z kaligrafii / warsztaty wycinanek żydowskich / warsztaty robienia kwiatów z bibuły
· Stanowisko ODK „Puchatek” i „ODK Gagatek”
zabawy plastyczne / wystawa fotografii
Marian Kraczkowski, Maria Kępa, Dorota Stafij, Janusz Kaszycki, Jacek Lipiński, Barbara Czernek, Anna Padamczyk -Budzyn, Jolanta Mazur-Fedak, Agata Skowrońska-Wydrzyńska
· Stanowisko Państwowej Szkoły Muzycznej
zabawy muzyczne dla dzieci
· Stanowisko Młodzieżowego Dom Kultury
foto budka w stroju historycznym / gry i zabawy dla dzieci i dorosłych
· Stanowisko Miejskiej Biblioteki Publicznej
mobilna biblioteka / książka / gra / zabawa
· Stanowisko Muzeum Historycznego
Warsztaty pisania ikon / inscenizacje historyczne
· Stanowisko Mediateki
zagadki logiczne / Robot Zębatek dla najmłodszych/konstrukcje z drewna i sznurka/Okulary VR/ inne atrakcje...
Godz. 14.00 - występy artystyczne:
· dziecięcych zespołów tanecznych - ODK Gagatek,
· Pań Klubu Seniora - ODK Puchatek
· Hip-Hop - Zenith Crew - Sanocki Dom Kultury
W razie ciągłych opadów deszczu, warsztaty oraz występy zespołów zostaną przeniesione do Klubu Górnika
Klub Górnika
Godz. 17.00 – Koncert zespołów kameralnych Państwowej Szkoły Muzycznej
BWA Galeria Sanocka
Godz. 18.00 - Premiera spektaklu „Monolog zewnętrzny” Teatr BWA
Dziedziniec Zamku
Godz. 18.00 – Zespół muzyczny "Tempo" - Sanocki Dom Kultury
Godz. 20.00 – Muzyczny Finał Weekendu z Kulturą – koncert Zespołu Black Dog
(w razie ciągłych opadów deszczu koncerty nie odbędą się)
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.