Read more ...Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na wernisaż wystawy

Oksana Mira KULCZYCKA
MALARSTWO i RZEŹBA
„BLIŻEJ GWIAZD – KONSTELACJE i GROMADY”

13 października 2023 (piątek), godz. 17:00
poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku
Wystawa czynna do 30 grudnia 2023

Oksana Mira Kulczycka (ur. 23 stycznia 1968 w Krakowie) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Architektury Wnętrz. Dyplom w 1995 roku. Ma na swoim koncie liczne projekty i realizacje z zakresu aranżacji wnętrz użyteczności publicznej i mieszkalnej, elewacji budynków oraz wystawiennictwa. Od 2015 roku pracuje jako dydaktyk w Liceum Sztuk Plastycznych w Lesku. Zajmuje się malarstwem akrylowym, rzeźbą, ceramiką. Brała udział w plenerach malarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Tworzymy Razem. Mieszka i pracuje w Sanoku.
• Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.
• Otrzymała wyróżnienie w kategorii Rzeźba podczas Konfrontacji Młodych Artystów Nowy Sącz (1998)

Wystawy indywidualne:
2001 ‒ Szept Anioła, Muzeum Historyczne, Sanok
2013 ‒ Poza czasem, SDK, Sanok
2013 ‒ Galeria Pasaż, Iwonicz Zdrój
2014 ‒ Poza czasem, RCKP, Krosno
2015 ‒ Formy ulotne, Galeria 20, MBP, Sanok
2015 ‒ Oswoić dualizm, BWA, Sanok
2017 ‒ Oswoić dualizm, Pałacyk Zielińskiego, Kielce
2018 ‒ Sztuka i biznes, Home dekor, Sanok
2019 ‒ Malarstwo, BWA, Sandomierz
2022 ‒ Bliżej gwiazd, Interpiano, Sanok

Kontakt:
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Read more ...WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ” W ZAMKU KRÓLEWSKIM W SANOKU

W dniach 29 września ‒ 1 października 2023 r. Muzeum Historyczne w Sanoku weźmie udział w akcji pt. „Weekend seniora z kulturą”. W ramach wydarzenia będziemy oferować wstęp na wszystkie ekspozycje muzealne dla seniorów (60+) w promocyjnej kwocie 2 zł.

„Weekend seniora z kulturą” to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Serdecznie zapraszamy!

Read more ...PRZEDŁUŻAMY PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT OBRAZÓW ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO!

Do 10 września br. pokazy będą się odbywać codziennie w siedzibie Muzeum Historycznego w Sanoku – zamku królewskim (poddasze) od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00 oraz w poniedziałki w godz. 8.00-12.00. Od 11 września do 1 października seanse będą dostępne w piątki, soboty i niedziele w godz. 9.00-17.00. Cena biletu: 18 zł
Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historyczne w Sanoku wraz ze Studiem „Polyrain Jakub Ruszała” zapraszają na projekcje De Profundis – multimedialne doświadczenie, pozwalające wniknąć w świat obrazów Zdzisława Beksińskiego, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości.
Wizualizacja, umożliwia odbycie trójwymiarowej, immersyjnej podróży przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego przy wykorzystaniu okularów Oculus Rift oraz HTC Vive. Interpretacje obrazów malarza w wirtualnej rzeczywistości, nie tylko odwzorowują pełne niepokoju, surrealistyczne światy znane z dzieł artysty ale również ożywiają je sprawiając, iż obrazy reagują na obecność zwiedzającego. Spacerowi towarzyszy ambientowa muzyka oraz dźwięki otoczenia, pogłębiające wrażenie przeniesienia do przestrzeni obrazu.

 

 

 

Read more ...Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
oraz Muzeum Historyczne w Sanoku
zapraszają na

SESJĘ POPULARNONAUKOWĄ
W 80. ROCZNICĘ ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

Sanok, 14 lipca 2023 r.
Muzeum Historyczne w Sanoku
(Sala Gobelinowa) ul. Zamkowa 2

PROGRAM SESJI 14 VII 2023 r.
10.00 ROZPOCZĘCIE OBRAD
Wystąpienia gospodarzy i gości
10.10 dr Piotr Chmielowiec (IPN Rzeszów)
Ukraińcy wobec oddziałów Wojska Polskiego na Pogórzu Przemyskim i w Bieszczadach we wrześniu-październiku 1939 r.
10.30 dr Tomasz Bereza (IPN Rzeszów)
Mieszkańcy powiatu sanockiego, ofiary banderowskiego ludobójstwa na Wołyniu
10.50 Artur Brożyniak (IPN Rzeszów)
Zbrodnia UPA w Baligrodzie
(6 sierpnia 1944 r.)
11.10 DYSKUSJA
11.30 PRZERWA
11.50 Małgorzata Gliwa (IPN Rzeszów)
Zbrodnia w Mucznem (15 sierpnia 1944 r.) – w poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar
12.10 Andrzej Romaniak (Muzeum Historyczne w Sanoku)
Hłomcza i Łodzina (wrzesień 1946 r.) – zapis zbrodni w fotografiach Stanisława Potockiego
12.30 Grzegorz Leszczyński (IPN Rzeszów)
Napad UPA na Prusiek (19/20 października 1946 r.)
12.50 DYSKUSJA
13.10 PREZENTACJA KSIĄŻEK
Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących relacji polsko-ukraińskich w latach II wojny światowej, m.in.: ks. prof. dr hab. Józef Marecki,
Misterium iniquitatis. Osoby duchowne i zakonne obrządku łacińskiego zamordowane przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945,
Kraków 2020.
13.45 ZAKOŃCZENIE SESJI

 

Read more ...Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na wystawę charytatywną artystów włoskich
dedykowaną pamięci OLIWII BUCZKOWICZ

ANTONIO RAINONE „MALARSTWO NAIWNE"
GAETANO ESPOSITO „MALARSTWO METAFIZYCZNE”

Część dochodu za sprzedane obrazy przeznaczona zostanie na
Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Krakowie

Wernisaż: Sala Gobelinowa Zamku Królewskiego w Sanoku, 12.08.2023 (sobota), godz. 17:00
Wystawa czynna od 12.08. do 19.08.2023

 

 

 

Read more ...Akcja „POCIĄG DO KULTURY”
BEZPŁATNE BILETY DO MUZEUM HISTORYCZNEGO w SANOKU DLA PASAŻERÓW POCIĄGU RELACJI RZESZÓW – MEDZILABORCE – RZESZÓW

Muzeum Historyczne w Sanoku włącza się w akcję „Pociąg do kultury” zorganizowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, a realizowaną przez operatora Przewozy Regionalne sp. z .o.o. Dzięki temu przedsięwzięciu pasażerowie pociągów relacji Rzeszów-Medzilaborce-Rzeszów w okresie od 01 lipca 2023 do 31 sierpnia 2023 mają możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Muzeum Historycznego w Sanoku i kilku innych muzeów na Podkarpaciu. Bilet na pociąg relacji Rzeszów-Medzilaborce-Rzeszów okazany w kasie muzeum w terminie 3 dni od daty przejazdu upoważnia do nieodpłatnego zwiedzania ekspozycji Muzeum Historycznego w Sanoku. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z „Pociągu do kultury”!

Bilety na pociąg do nabycia on-line:
https://bilety.polregio.pl

Pociąg zatrzymuje się na stacjach:
Rzeszów Główny - Boguchwała - Strzyżów nad Wisłokiem - Jasło - Tarnowiec - Jedlicze - Krosno - Krosno Miasto - Targowiska - Wróblik Szlachecki - Besko - Sanok Miasto - Sanok - Zagórz - Tarnawa Dolna - Czaszyn - Morochów - Mokre Małopolskie - Wysoczany - Szczawne Kulaszne - Rzepedź - Komańcza Letnisko - Komańcza -Nowy Łupków - Łupków – Medzilaborce Mesto - Medzilaborce.

Read more ...Od 1 lipca 2023 r. Muzeum Historyczne w Sanoku wraz ze Studiem „Polyrain Jakub Ruszała” wznawia projekcje De Profundis – multimedialne doświadczenie, pozwalające wniknąć w świat obrazów Zdzisława Beksińskiego, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości.

Wizualizacja, umożliwia odbycie trójwymiarowej, immersyjnej podróży przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego przy wykorzystaniu okularów Oculus Rift oraz HTC Vive. Interpretacje obrazów malarza w wirtualnej rzeczywistości, nie tylko odwzorowują pełne niepokoju, surrealistyczne światyznane z dzieł artysty ale również ożywiają je sprawiając, iż obrazy reagują na obecność zwiedzającego. Spacerowi towarzyszy ambientowa muzyka oraz dźwięki otoczenia, pogłębiające wrażenie przeniesienia do przestrzeni obrazu.

Pokazy odbywać się będą w siedzibie Muzeum Historycznego w Sanoku – zamku królewskim (piwnice) od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00 oraz w poniedziałki w godz. 8.00-12.00. 
Z pokazu mogą skorzystać osoby, które zakupiły bilet wstępu do Muzeum.

Cena biletu : 18 zł

Serdecznie zapraszamy

 

 

 

Read more ...Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na otwarcie wystawy

NOWA IKONA

9 czerwca 2023, godz. 17:00,
poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku

Kustosz Katarzyna Winnicka o wystawie:
„Wystawa pt. «Nowa ikona», którą prezentujemy czasowo w sali ekspozycyjnej renesansowego Zamku, jest odsłoną współczesnej redakcji ikony – obrazu sakralnego o głębokiej duchowej, mistycznej treści, malowanego według schematu i o genezie sięgającej czasów kultury bizantyńskiej. […] Jednym z miejsc, w którym organizowane są plenery malowania ikon, jest Nowica – malowniczo położona w Beskidzie Niskim wieś w powiecie gorlickim. Tu właśnie od 2009 r. spotyka się grono artystów, miłośników malarstwa, przyrody, piękna, którzy nie tylko dyskutują o sztuce, ale i ją tworzą. Efektem tych spotkań są prace, które możemy zaprezentować w Muzeum Historycznym w Sanoku. […] Obecna prezentacja to ponad 50 obrazów-ikon wykonanych przez artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji i Litwy. Opracowane w różnych technikach plastycznych – na desce, płótnie, techniką tradycyjną przy użyciu tempery, lewkasu i złota, techniką mieszaną lub własną z wykorzystaniem farb akrylowych i olejnych – oddają inny wymiar ikony.
Wśród artystów znaleźli się: Waldemar M. Kuczma (PL), Danylo Movchan (UA), Sofija Doroshenko (UA), śp. Ostap Lozinskyj (UA), Romko Zilinko (UA), Konstantyn Markovych (UA), Olya Kravchenko (UA), Krzysztof Sokolovski (LT), Serhij Savchenko (UA), Anna Makać (PL), Vołodymyr Oleshchuk (UA), Paulina Krajewska (PL), Arsen Bereza (UA), Vitalii Shupliak (UA), Anna Kiszka (PL), Maria Ivaniuta (UA), Andrzej Fydrych (PL), Viktoria Movchij (UA), Andrij Vynnychok (UA), Khrystyna Yatsyniak (UA), Ulyana Tomkevych (UA), Natalya Rusecka (UA), Olena Smaha (UA), Olena Mykytjuk (UA), Sofija Bilyk (UA), Borys Fiodorowicz (PL), Oksana Andruschenko (UA), Kateryna Kuziv (UA), Katarzyna Jakubowska (PL), Liubov Yatskiv (UA), Geta Leśko (PL), Yaryna Movchan (UA), Khrystyna Kvyk (UA), Sviatoslav Vladyka (UA), Iryna Solonynka (UA), Sylwia Perczak (PL), Albina Yaloza (UA), Mirosława Rochecka (PL), Grzegorz Wnęk (PL), Bartosz Radziszewski (PL), Ulyana Nyshchuk (UA)” (Katarzyna Winnicka, Nowa Ikona – wystawa na Zamku Królewskim w Sanoku, informator wystawy, w druku).

 

Information

Opening hours:

from 1st April to 31st October

Mon 8am - 12pm
other days of the week 9am - 5pm

 

from 2nd November to 31st March

Mon 8am - 12pm
Tues and Wed 9am - 5pm
other days of the week 9am - 3pm

 

Tickets:
Regular fee – 25 PLN
Reduced fee – 16 PLN
Family 2+1 – 62 PLN
Family 2+2 – 75 PLN
Family 2+3 and more – 85 PLN
Ticket for 1 temporary exhibition (for people who do not visit permanent exhibitions) – PLN 5
Audio Guide – 12 PLN

here is the instruction manual for the audioguide...

Guided tour in Polish – 80 PLN
(1 guide can guide a group of up to 25 people)

Guided tour in English, French or German is available for ordering at the ticket office or by phone + 48 13 46 306 09, ext. 35, fare – 100 PLN
All reservations e-mail: rezerwacja.mhs@interia.pl

© The Historical Museum in Sanok is the exclusive owner of copyrights of Zdzisław Beksiński's works 

We recommend

shop

 

Events