Maria Zielińska, Sanok ukryty pod ziemią, Muzeum Historyczne w Sanoku 2022NOWE KSIĄŻKI MUZEUM HISTORYCZNEGO W SANOKU

Z drukarni dotarły nowe publikacje wydane nakładem Muzeum Historycznego w Sanoku.
Książka „Sanok ukryty pod ziemią” jest swoistym popularnonaukowym podsumowaniem prac archeologicznych prowadzonych na terenie Sanoka przez Autorkę Marię Zielińską, a także innych badaczy. Rzecz zredagowana przez Ewę Kasprzak oraz dr. Jarosława Serafina i opracowana graficznie przez Artura Olechniewicza „dedykowana jest mieszkańcom Sanoka” – podkreśla Autorka.
Maria Zielińska (ur. 10 lutego 1945 r. w Sanoku) jest absolwentką archeologii na UMCS w Lublinie. W 1967 r. rozpoczęła pracę w Muzeum Historycznym w Sanoku – przepracowała w nim ponad 53 lata. Jej praca zawodowa to m.in. interwencje na terenie zagrożonych zniszczeniem stanowisk archeologicznych i historycznych, ich inwentaryzacja, a także badania wykopaliskowe w Sanoku i jego okolicach. Wspomina, że opracowywanie pozyskanych w ich wyniku zabytków było odczytywaniem swoistego alfabetu, którym opisano życie przodków. Wyniki tych badań były na bieżąco publikowane w wydawnictwach specjalistycznych. Wykopaliska prowadzone w obrębie miasta były dla niej – sanoczanki z dziada pradziada – także przygodą i zaspokajaniem ciekawości. Swoją wiedzą dzieli się teraz z innymi.
Redakcja: Ewa Kasprzak, dr Jarosław Serafin i Andrzej Romaniak; opracowanie graficzne: Artur Olechniewicz; przygotowanie fotografii do druku: Dariusz Szuwalski i Artur Olechniewicz. Format A4, druk barwny, stron 80, oprawa twarda. Książka jest już dostępna w muzealnym sklepiku (kasa zamku) w cenie 38 zł.

 

  • Andrzej Romaniak, Fotografie archiwalne – tom IV. Sanok, Muzeum Historyczne w Sanoku 2022Książka „Fotografie archiwalne – tom IV. Sanok” autorstwa Andrzeja Romaniaka – kierownika działu historycznego w Muzeum Historycznym w Sanoku jest katalogiem zbiorów fotografii archiwalnych oraz negatywów przechowywanych w naszym muzeum. Z autorskiego wstępu: „Niniejszy tom jest kontynuacją publikowania kolejnych fotografii archiwalnych z muzealnych zbiorów. 581 fotografii w nim udostępnionych przedstawia Sanok – jego panoramy, place, ulice i budynki. Jest to więc nawiązanie do tomu I i w pewnym sensie jego kontynuacja. Większość z publikowanych zdjęć została wykonana przez znanych z nazwiska fotografów – m.in.: Stanisława Potockiego, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Kaszyckiego, Romualda Biskupskiego czy Dariusza Szuwalskiego”. Większość prezentowanych zdjęć zostanie opublikowana po raz pierwszy; wiele z nich to prawdziwe unikaty ‒ zeskanowano je wprost z negatywu. Wydawnictwo może zainteresować nie tylko historyków i regionalistów, ale też młodszych i starszych sanoczan. Tym bardziej że są w tej książce ukazane całe kwartały miasta, których już nie ma ‒ dzielnica żydowska, zapodziane w czasie i przestrzeni budynki oraz przesączone w niebyt urokliwe uliczki…

Redakcja: Ewa Kasprzak, dr Jarosław Serafin; opracowanie graficzne: Artur Olechniewicz; przygotowanie fotografii do druku: Dariusz Szuwalski i Artur Olechniewicz. Format: 23 x 29 cm. Druk czarno-biały. Stron 540. Oprawa twarda. Książka jest już dostępna w muzealnym sklepiku (kasa zamku) w cenie 95 zł.

 

 

 

Informacje podstawowe

Godziny otwarcia:

od 16 kwietnia do 15 listopada
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 17:00
śr. 9:00 – 17:00
czw. 9:00 – 17:00
pt. 9:00 – 17:00
sob. 9:00 – 17:00
niedz. 9:00 – 17:00

 

od 16 listopada do 15 kwietnia
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 16:00
śr. 9:00 – 16:00
czw. 9:00 – 16:00
pt. 9:00 – 16:00
sob. 9:00 –15:00
niedz. 9:00 – 15:00

 

Bilety:

normalny – 28 zł
ulgowy – 18 zł
rodzinny 2+1 – 69 zł
rodzinny 2+2 – 84 zł
rodzinny 2+3 i więcej – 95 zł
Bilet na 1 wystawę czasową
(dla osób które nie zwiedzają ekspozycji stałych) – 5 zł
audioprzewodnik – 12 zł

tutaj instrukcja obsługi audioprzewodnika...
przewodnik w języku polskim – 80 zł
(1 przewodnik może oprowadzać grupę do 25 osób)
przewodnik w języku angielskim, francuskim lub niemieckim – 100 zł
(po wcześniejszym ustaleniu w kasie 
lub tel. + 48 13 46 306 09 wew. 35)

AKCJA „POCIĄG DO KULTURY” BEZPŁATNE BILETY DO MUZEUM HISTORYCZNEGO W SANOKU DLA PASAŻERÓW WEEKENDOWEGO POCIĄGU RELACJI RZESZÓW – MEDZILABORCE – RZESZÓW Więcej o akcji...

 

Rezerwacje przewodników (oprowadzanie indywidualne i grupowe) prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kasa muzeum nie prowadzi sprzedaży biletów on-line.

 

W muzeum funkcjonuje winda i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

 

JAK DO NAS DOJECHAĆ? GDZIE SPAĆ?...  Więcej o możliwościach dojazdu i zakwaterowania

 

© Muzeum Historyczne w Sanoku jest wyłącznym posiadaczem praw autorskich do dzieł Zdzisława Beksińskiego

Wydarzenia